Merak Ettikleriniz

Meme Kisti Tehlikeli midir?

Basit meme kisti, memenin doğal gelişiminde bir sapma olarak oluşur ve meme parankiminin etrafını saran epitelle kaplı sıvı dolu bir boşluktan oluşur. Küçük mikrokistlerden büyük makrokistlere kadar değişebilirler ve tek veya çoklu olabilirler. Bu kistler hiçbir belirti vermeyebilirler ve tesadüfen anlaşılabilirler. Ya da bir sertlik , ağrı veya ilişkili meme başı akıntısı olarak kendilerini gösterebilirler.

Kemoterapi Sırasında Greyfurt Suyu Neden İçilmez?

Greyfurt suyu içinde mevcut olan bir madde; diğer bir çok ilaçta olduğu gibi , kemoterapi ilaçlarının da kan düzeyinin değişmesine neden olur. Özellikle ; hedefe yönelik ilaçlarla etkileşimleri vardır. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: Krizotinib, dasatinib, erlotinib, everolimus, lapatinib, pazopanib, sunitinib, vandetanib ve venurafenib. Tedavi eden hekiminize bu konuda danışmalısınız. Benzer etkiler kısmen narsuyunda da görülebilir. Aslında bu iki meyve , yüksek antioksidan etkili ve yararlıdırlar. Ancak devamlı ilaç kullanmak zorunda olan hastaların , gıdalarla etkileşime dikkat etmeleri gerekir.

Şeker Kanseri Besler mi?

Şekerin kanseri beslediğine dair kesin bir bilgi mevcut değildir. Ancak ; özellikle rafine şekerlerin çok tüketilmesi obeziteye neden olarak, buna bağlı kanser türleri oluşumuna dolaylı katkıda bulunabilir.

Merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz

Son Haberler

Meme Kanserinde Halaven adlı ilaç uygun endikasyonda Sağlık Bakanlığınca ödenmektedir.